تبلیغات
همه چیز درباره‌ی عروس هلندی - پرسش و پاسخ 19

mitra
دوشنبه 27 آبان 92 10:54
سلام من براتون عکس عروسهامو ایمیل کردم اما جواب ندادین میشه لطفا بگید عکسهارو چجوری بذارم اینجا که شما نظرتونو نسبت به سن و جنسیتشون بهم بگید. ممنونمیشم جوابمو بدید
پاسخ شما : عزیزم من خیلی وقته به شما جواب دادم در همین بخش... دقت کنید لطفا.


محمد
یکشنبه 26 آبان 92 12:05
سینامونم دوتا تخم گذاشت یکبار ولی روش نخوابید الانم دارن جفت گیری میکنن حدود 20روزه ولی تخم نذاشته هنوز علتش چیه؟
پاسخ شما : سینامون شما سنش کمه و جسه ریزی داره معلومه ضعیفه بهتره اونرو تقویت کنید مخصوصا از لحاظ کلسیم با دادن کلم بروکلی و بادام و کف دریا  ...


محمد
شنبه 25 آبان 92 19:44
سلام میشه اینارم نگاه کنی وبگی بالغ هستن یا نه مال خودمن

پاسخ شما : دوست عزیز در مورد جفت شما راستش من به بالغ بودن سینامون شک دارم اگر بالغ باشه که ماده است وگرنه نمیشه الان نظری داد. اما خاکستریتون بالغه و نر.mitra
شنبه 25 آبان 92 13:37
سلام چجوری براتون عکسارو بذارم؟

پاسخ شما : دوست عزیز عکسهاشون رو در 1 آپلود سنتر لود کنید و لینکشون رو در همینجا قرار بدید.


عروس سینامون ( دارچینی ) ماده بالغ

عروس گلباقالی ( مرواریدی ماده نابالغ )

دوست عزیز ممنون بابت عکسها. عروسهای شما به نظر من هر 2 ماده هستند. اون سینامون به نظر بالغ میاد و گلباقالیه هنوز جوجه است تقریبا 6-9 ماه سن داره پس باید درصدد عوض کردن یکیشون با 1 نر باشید. اگر مغازه دار گلباقالی رو به عنوان نر به شما داده صرفا از روی صورت زردش بوده که باید بگم اکثر گلباقالی ها صورت زرد دارند و 90% هم ماده هستند چون این رنگ مستقیما به جنسیت پرنده وابسته است و اگر نر باشند با تو لک رفتن و پر ریزی پرهای مرواریدیشون از بین میره و به شکل ساده درمیان. پس باید دنبال 1 نر باشید و بهتره به همون مغازه دار بدید چون هرجای دیگه ببرید باید برای تعویض سربدید. اگر میخواید سینامون رو نگه دارید که بزرگتره باید براش 1 نر آماده بگیرید.

برای درک بهتر تغییر رنگ نرهای گلباقالی ( مرواریدی ) بعد از پرریزی بلوغ 1 نمونه براتون میارم از 1 مورد مرواریدی وایت فیس در جوجگی و بعد از بلوغ :

نر بالغ مرواریدی وایت فیس


جوجه نر مرواریدی وایت فیس


mitra
جمعه 24 آبان 92 19:43
سلام مطالب جالب و سودمندی بود و برای منکه تازه سه هفته است عروس خریدم بسیار مفید.... من اول ی عروس ماده خریدم که فروشنده گفت یکساله است و چون تجربه نداشتم و نمیدونستم این پرنده تو محیط جدید غذا و آب نمیخوره ترسیدم که بمیره رفتم پیش فروشنده ی نر بهم داد که تنها نباشه و غذا بخوره البته پرنده نر به گفته فرشنده دوساله است و کاملا هم دستیه ... چندتا سوال داشتم از کجا میتونم بفهمم که سن پرنده ها درسته و اونا جوونن یا پیر؟ الان این دوتا تو ی قفسن اما باهم نمیسازن و موقع خوردن غذا و آب اگه بهم نزدیک بشن همدیگرو میزنن الان اگر جدا کنمشون خوبه یا نه؟ پرنده ماده روی چوب خم میشه بسمت جلو و بالهاشو باز میکنه این نشانه آماده شدن برای جفتگیریه؟ پرنده نر نه آواز میخونه نه توجهی به ماده داره اما به تازگی اونم به سمت جلو خم میشه این رفتارش نشانه چیه؟ پرنده نر دستیه و براحتی میاد رو دست و به اسم که صداش میکنیم جواب میده و جیغ میکشه اما ماده فرار میکنه چجوری دستی میشه؟ ممنون میشم جواب سوالاتمو بدین.... من خودم 8 سالیه که مرغ عشق دارم و مثل شما سلیقه ایی جفت میندازمشون و میخوام این دوتا هم همینجوری باشه لطفا کمکم کنید :)
پاسخ شما : دوست عزیزم شما اول از پرنده هاتون عکس بگذارید تا کلیف جنسیتشون مشخص بشه بعدا. اگر نر هم حالت جفتگیری ماده رو داره پس شما 2 تا پرنده ماده دارید چون به حرف مغازه دارها نمیشه اعتمادی کرد.


مهربان
جمعه 24 آبان 92 19:21
سلام بیتا خانوم،شبتون بخیر.
یکماهی میشه که یه جفت عروس جوون گرفتمو به امروز تخم گذاشتن،مادش دستیه ولی نر خیر؛جاشون بالای کمده منتها امروز دیدم که مورچه ها به خط رفتن بالای کمد و سراغ ارزن هاشون،آیا این براشون مشکل ایجاد میکنه و اینکه اگر برای تمیز کردن دوربرشون قفسو جابه جا کنم مشکلی پیش نمیاد؟از تخما بلند نمیشن؟مرسی
پاسخ شما : دوست عزیز اگه قفسو تمیز کنید و جای خودش بگذارید مشکلی پیش نمیاد و در مورد مورچه ها بهتره اونهارو ازشون دور کنید چون من شنیدم مورچه ها حتی جوجه هارو میتونن زخمی کنند.


arash
21:16:08 بیست و سوم آبان
باسلام وخسته نباشیدمن یه عروس نر2ساله دارم که سخن گوهم هست حدود2ماهی میشه که شروع کرده به نوک زدن به ظرف غذاش وازحالت دستی بودنم خارج شده ممنون میشم کمکم کنیدباتشکر

پاسخ شما : دوست عزیز خودتون پاسخ رو دارید. عروسها در 2 سالگی به بلوغ میرسن و این کاملا طبیعیه که پرنده شما عصبی و پرخاشگر شده باشه.


مهدی
01:06:08 بیست و دوم آبان
سلام تا الان از خیلی پرنده ها جوجه گرفتم ولی متاسفانه در مورد عروس هلندی تا کنون موفق نشدم دو جفت عروس دارم جفت اول با توجه به گذاشتن کوزه و تخم گذاری 4 تخم متاسفانه بعلت نداشتن نطفه جوجه ها در نیامد نظر به اینکه به هنگام خوابیدن ماده روی تخم ماده نر را میزد و ضمنا من تا حال عشق بازی از انها ندیدم ( زمان خرید با سه جوجه خریدم )جفت دوم با توجه به اینکه با 4 تخم خریدم بعد از حدود 15 روز یکی را شکانده و بقیه هم نگاه کرده نطفه نداشت بعد از برداشتن تخمها چند روزی بعد دوباره دو عدد تخم گذاشته و بعد از 5 - 6 روز که دیگر تخم نذاشت برداشتم دوباره جند روز بعد یه تخم کف قفس گذاشت ..........
با تشکر از اینکه وقت گرانبهای خود را دراختیار مردم میگذارید .

پاسخ شما : دوست عزیز نطفه نداشتن تخمها 3 دلیل دارد که باید هر 3 را بررسی و نتیجه گیری فرمایید.
1- جوان بودن جفت و نرسیدن آنها به بلوغ باعث میشود پرنده نر قادر به بارور کردن تخمها نباشد.
2- ضعف پرنده از لحاظ مواد مورد نیاز جهت تولید نطفه که مهمترین آن گروه ویتامینهای A-E-D3-C میباشد که حتی مکمل دارویی برای نطفه سازی شامل این ویتامینها در بازار موجود است اما تغذیه سالم از گیاهان سبز و میوه جات و انواع جوانه ها نیز میتواند حتی بهتر از مکملها در باروری تخمها موثر باشه.
3- عقیم بودن پرنده که من خود به شخصه این مورد را قبول ندارم و معمولا با بلوغ کامل و تغذیه مقوی همه جفتهایی که تا به حال دیده ام موفق به جوجه دهی شده اند.
1 تذکر دیگر برای لانه دوست عزیز از کوزه استفاده نفرمایید چون مضرات آن بیشتر از فواید آن است.


وحید
01:06:08 بیست و دوم آبان

سلام جوجه عروسم 20 روزشه پاهاش 180 درجه بازه باید چه کار کنم درست بشه ممنون

پاسخ شما : دوست عزیزم چطور شما تا الان متوجه نشدید جوجه 20 روزه احتمال خوب شدنش 50% است و علت این مشکل هم لیز بودن کف لانه است که بارها و بارها درباره اون تاکید کردیم که باید کف لونه ابر، پارچه و یا موکت بگذارید و روی اون هم پوشال برزید تا این اتفاق برای جوجه نیافته. البته علاوه بر این مورد تغذیه ناکافی و کمبود مواد کلسیمی و نور خورشید که شامل ویتامین D3 است و بتاکاروتن که باعث جذب ویتامین D3 مشود هم میتونه این عارضه رو بدنبال داشته باشد.
به این مشکل میگن ( splayed legs ) و برای درمان هر چه در سنین کمتر اقدام بشه شانس جوجه بیشتر است. من خودم همین الان جوجه یکی از دوستان پیشمه که از 15 روزگی آوردمش و دارم درمانش میکنم البته اون هم سنش کمی برای درمان زیاده و مدت زمان بیشتری نیازه تا بشه گفت خوب شده یا نه.برای درمان این عارضه راه های متفاوتی وجود داره که همگی آنها شامل مانع حرکت جوجه شدن و نگهداری پاها در حالت طبیعیه تا به اون حالت عادت کنند و مجددا به شکل طبیعی خودشون قرار بگیرند. من با استفاده از تصاویر درمانهای مختلف رو میگذارم چون گویاتر از نوشتن است. دوستان عزیزم لطفا دقت بفرمایید این مشکل به خودی خود حل نخواهد شد و حتما باید به درمان آن اقدام کنید. کار سختی است مخصوصا که جوجه های بزرگتر بانداژ را باز میکنند و دائم در حال تحرک هستند.

دوستان عزیز دقت بفرمایید برای استفاده از چسب باید در قسمت پای جوجه حتما از تکه ای پارچه استفاده کنید وگرنه چسب به پوست او چسبیده و میتواند حتی باعث کنده شدن پوست جوجه شود زیرا پوست جوجه بسیار ظریف و نازک است.
در صورت عدم درمان پرنده شما محکوم است تا آخر عمر با زجر و نقص عضو زندگی کند و ما مسئول آن هستیم...پوریا
سه شنبه 21 آبان 92 17:25
سلام مجدد بیتا خانوم من زنده موندن جوجه 5 روزه مو که مادر وپدرش ولش کردن مدیون سایت خوب شما و راهنماییهای دلسوزانه شما هستم هر روز براتون کلی دعا میکنم .فقط از مقاومت بدنش نگرانم چون تغذیه دستی بوده چطور میشه به جوجه موادی مثل پروبیوتیک داد که ایمنی بدنش بالا بره؟واینکه هیچوقت کامل چینه دونش خالیه خالی نمیشه یه کمی غذا داره موردی نداره؟ بازم بینهایت از شما سپاسگزارم امیدوارم همیشه موفق باشید.
پاسخ شما : دوست عزیز شما لطف دارید اما زنده و سالم بودن جوجه شما به خاطر زحمات خود شماست و جای تشکر داره. اگه بهش سرلاک میدید اکثر مواد مورد نیاز جوجه در اون موجوده مخصوصا کلسیم و انواع ویتامینها. میتونید میوه های پخته و له شده و عسل همچنین بادام و پسته و گردو و مغز تخمه پودر شده هم با سرلاک بهش بدید و همینطور میتونید بعد از 25 روزگی حبوبات و غلات پخته و له شده که از صافی رد شده هم بهش بدید امید که به خوبی و با سلامتی بزرگ بشه. در مورد چینه دانش بگذارید خالی بشه اگر شما دقیقه به دقیقه هم به جوجه غذا بدید اون همچنان میخوره و باز جیغ میزنه که گرسنه هستم. بگذارید چینه دانش کاملا خالی بشه چون ماندگی غذا میتونه عفونت چینه دان رو به همراه بیاره. وقتی چینه دانش خالی شد نوبت بعدی غذا رو بهش بدید و اون هم تا جایی که چینه خیلی متورم نشه چون ممکنه چینه سوراخ بشه پس در این مورد هم حتما دقت کنید.
موفق باشید.


محمد
سه شنبه 21 آبان 92 16:59
یکم پوشال گذاشتم ولی پارچه ها موندن زیرشون بنظرت نبود پوشال باعث میشد که میلی به تخوم گذاشتن نداشته باشن؟
پاسخ شما : دوست عزیز پرنده آماده حتی کف قفس هم تخم میگذاره پس پارچه دلیل تخم نگذاشتنشون نیست. اگه پرنده های شما بالغ باشن و شرایط رو مناسب و محیا ببینن به زودی تخم خواهند گذاشت پس نگران نباشید.


محمد
دوشنبه 20 آبان 92 16:59
پارچه ها رو چند لایه روهم گذاشتم و ضخامتش زیاده بنظرتون بازم روشون پوشال بریزم؟
پاسخ شما : پوشال 1 لایه بسیار نازک بگذارید چون پرنده ها مواد طبیعی رو در لانه دوست دارند.


محمد
دوشنبه 20 آبان 92 10:47
من مثل گفته شما کف لونه پارچه نرم گذاشتم و وسطشم یکم گود کردم قبلا پوشال ریخته بودم بنظرتون اشکال که نداره پارچه؟
پاسخ شما : خیر مشکلی ایجاد نمیکنه. الان 1 جوجه عروس 15 روزه پیش منه مال یکی از دوستان که پای راستش به خاطر خالی بودن کف لونه در رفته و شرایط بدی داره. پارچه موکت و حتی ابر بهترین گزینه هایی هستند که من خودم استفاده میکنم و البته روشون رو با پوشال میپوشونم هم از شکستن تخمها جلوگیری میکنه و هم از در رفتن پای جوجه ها.


محمد
یکشنبه 19 آبان 92 19:11
حدود یک هفته 10 روز موند ولی نخوابیدن فقطهمون دوتارو گذاشتن وروش نخوابیدن
پاسخ شما : چنین موردی دلایل متعددی داره که به شرایط پرنده و محیط بستگی داره و همینطور تغذیه اونها. اگر محیط استرس بهشون بده یا احساس امنیت نکنند حتی ممکنه تخمهارو بشکنن. اگر هم تغذیه مناسب نباشه و به نظرشون بیاد که با کمبود مواد غذایی مواجه میشن به تولید مثل دست نمیزنن. از طرف دیگه مستی مجدد در حین تخمگذاری هم میتونه علتش باشه یا خیلی جوان بودن جفت و موارد دیگه ای که خودتون باید با بررسی شرایط و محیط به نتیجه برسید.


nasim
یکشنبه 19 آبان 92 13:05
سلام بیتا خانم اگرممکنه جواب بدین من حدود دوهفته است که یه عروس نرخاکستری گرفتم ازوقتی اوردم خونه اسهال می کنه ودایم می خوابه البته غذامی خوره ولی همش چرت می زنه وامروز هم متوجه شدم جناغ سینه اش دراومده یعنی لاغر شده اولش فکرکردم چون محیطش عوض شده به خاطر اونه ولی دیگه داره طول می کشه البته رودست که می گیری کمی باهام بازی می کنه ولی توقفس همش می خوابه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ شما : دوست عزیز بارها و بارها گفتم من دامپزشک نیستم و سئوالاتی از این دست رو نمیتونم پاسخگو باشم چون ممکنه پرنده شما بیمار باشه من هم پاسخ اشتباهی بدم و شما هم بر اساس صحبت من اونرو به دامپزشک نبرید و باعث تلف شدن پرنده بشه پس لطفا در ین موارد وقت بگذارید و پرنده رو به دامپزشک نشون بدید تا بعدا پشیمونی به همراه نداشته باشه.


مری
یکشنبه 19 آبان 92 00:07
واقعا مرسی بابت این همه کمکتون به جای جواب دادن هس سوال رو پاک میکنین و اصلا هم معلوم نیس چرا..واقعا که خجالت اوره با این وبلاگتون متاسفم
پاسخ شما : دوست عزیز سئوالهای تکراری و پیش پا افتاده جواب داده نمیشه اینو در ابتدای صفحه هم گفته ام لطفا وبلاگ رو مطالعه کنید فکر کنم پرندتون ارزش اینرو داشته باشه که چند ساعتی براش وقت بگذارید.


محمد
شنبه 18 آبان 92 20:09
سلام بیتا خانم عروسهای من دوتا تخم گذاشتن ولی روتخم ها نخوابیدن منم تخم هارو برداشتم و بعد از چند روز الان حدود 15 روزه بازم دارن جفتگیری میکنن ولی نمیدونم چرا تخم نمیزارن همان طور که درباره لونه عروس گفتین براشون پارچه گذاشتم طوری که وسطش گود ه ایا امکان داره که بخاطر پارچه خوششون نمیاد تخم بزارن؟ ممنون میشم جواب بدین یاحق
پاسخ شما : دوست عزیز چرا تخمهارو برداشتید. عروسها و سایر پرنده ها تا زمانی که همه تخمهارو نگذارند مرتب روشون نمیخوابن.
دوستان لطفا و خواهشا اگر جفت دارید به هیچ وجه در کارهاشون دخالت نکنید شما تنها لانه و غذای مناسب و کافی براشون محیا کنید و بقیه کارهارو بگذارید بر عهده خودشون.


مهران
چهارشنبه 15 آبان 92 15:30
سلام خسته نباشید متاسفانه سوالم حذف شده بود تخمها را شکستم خراب بودند زرده وسفیده بهم خورده بودچکارکنم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ شما : دوست عزیز تخمها نطفه نداشته. سئوالهای تکراری حذف میشن اگر صفحات قبل رو مطالعه میفرمودید به جواب سئوالتون میرسیدید. تخم بدون نطفه 2 دلیل داره:
1- پرنده نر شما بالغ نشده.
2- پرنده نر شما ضعیفه و باید با تغذیه مناسب مخصوصا دادن میوه و سبزیجات تازه اونرو تقویت کنید.


فرحناز
00:52:08 هجدهم آبان
سلام پسرم یک عروس فکر کنم 8 ماهه داره 6ماهه خریدیمش همیشه ازاده اصلا تو ققس نیست خیلی شروبلا هست میگن چون ماده هست حرف نمیزنه میوه کم میخوره تخم مرغ خیلی با سختی میخوره پردمش وبالش ریخت گفتن فسادپرگرفته ولی دوباره در اومد وهیچیش نبود حالا سوالم اینه من اگه نخوام هیچ وقت براش جفت بگیرم اشکالی نداره؟خیلی به پسرم انس داره تازگیها توابش شربت مولتی ویتامین میریزم اشکالی نداره؟غذاش هم یک بسته استرالیایی گرفتم که همه جور تخمه داره خیلی هم جاق شده ولی شیطون قبلا زیاد بیرون میرفت اما حالا افتاب نیست وسرده خونه ماهم کلا گرم نیست صبحها فخ فخ میکنه وعطسه امابعدخوب میشه مرسی از لطفت

پاسخ شما : دوست عزیز میتونید براش جفت نگیرید اما 2 سالش که کامل بشه کمی پرخاشگر میشه و بعد هم اگر ماده باشه شروع میکنه به تخم پوچ کردن. در مورد حرف زدن هم نر یا ماده بودنشون فرقی نداره اگه باهاشون کار بشه به حرف میان. در مورد مولتی ویتامین هم اگر تغذیه اش کامله به اون نیازی نیست. براش سبزیجات و میوه بیشتر بگذارید چاقی در همه موجودات به نوعی 1 بیماریه و باعث کبد چرب و مرگ پرنده میتونه بشه پس بهتره بهشه.


King amir
جمعه 17 آبان 92 14:44

سلام من یک ماه قبل براتون نظر گذاشتم که عروس هلندیم پر های نر و جوجش را میکند گفتید جداش کنید و بهش ویتامین و... بدید جداش کردم و بهش رسیدگی کردم حالا دوباره با نره انداختمش و دوباره شروع کرده به کندن پر چیکارشون کنم.
ممنون
پاسخ شما : دوست عزیز من جواب شمارو کامل دادم و نگفتم دیگه اینکارو نمیکنه بلکه گفتم این مورد میتونه 1 بیماری روحی باشه که ارثی هم هست و حتی گفتم جوجه هایی که توسط والدین پرهاشون کنده میشه بعدا همین کارو با جوجه هاشون میکنند.
دوستان عزیز اگر پاسخهارو با دقت بیشتری بخونید ممنون میشم.


امیررضا
10:40:08 هفدهم آبان
سلام روزتون به خیر ،عروس ماده من 18روز است که روی تخم خوابیده وامروز بلند شده و دیگه تو لونه نمیره لطفا راهنمایی کنید چون چیزی به در اومدن جوجه ها نمانده ،ایا میشه تخم رو بیرون گرم نهگه داشت به چه صورت،ممنون.

پاسخ شما : دوست عزیز شما به تخمها کاری نداشته باشید همیشه زمان درآمدن جوجه ها که نزدیک میشه والدین کمتر روی تخمها میخوابن دلیلش رو نمیدونم ولی در اکثر جفتها دیدم و مشکلی هم پیش نیومده.


سمیرا
چهارشنبه 15 آبان 92 21:03
سلام، من یه جفت.عروس هلندی دارم که برای جفتگیری ماده روی نر میشینه چطوری اینجوری میشه! مگه برعکس نیست لطفا راهنماییم کنید '
پاسخ شما : دوست عزیزم شما از کجا مطمئنید اونی که رو میشینه ماده است. شاید نره. اگر بر اساس گفته پرنده فروش میگید نره به حرفهای اونها اعتباری نیست من خودم 1 نر وایت فیس رو که با نر خاکستری در یک قفس کرده بودن میخواستم بخرم پرنده فروشه میگفت اینها جفتن تک نمیفروشم. بهش گفتم ببخشید حالا کدوم این نرها قراره نقش ماده رو بازی کنه...
لطفا از پرنده هاتون عکس بگذارید تا بتونم نظر بدم. اگر نژادشون لوتینو هست از شاهپرهای بال و دمشون عکس بگذارید.مهران
یکشنبه 12 آبان 92 21:05
با سلام خدمت بیتا خانوم خسته نباشید عروسهای من بالاخره تخم گذاشتندولی متاسفانه درنیامدن خراب بودندآیا قدرت باروری نداشتند؟شماچه فکرمیکنیدضمنادفعه پیش هم گفتم درفضای آزاد نگهداری میکنم
پاسخ شما : دوست عزیز آیا تخمهای خراب رو شکستید. اگر داخلش تنها سفیده و زرده تخم بود تخمها نطفه نداشته اند و اگر جنین مرده داخل آن بود جنین بنا به دلیلی مرده است و باید به دنبال علت باشید.


مهرداد
19:36:08 یازدهم آبان
سلام بیتا خانوممن یکی دوبار سوال پرسیدم ولی جواب ندادید.تمام پرسشارم خوندم ولی مشابه سوال من نبوداگه جواب بدید ممنون میشمسری قبل پرسیدم که ماده واسه جفت گیری خودشو به سمت جلو خم میکنه ولی نر با اینکه در طی روز چند باری میخونه و احتمالا آمادس جفت گیری رو انجام نمیدهالان ماد یه تخم گذاشته و هروقت از لونه میاد بیرون به سمت نر هجوم میاره اگه بگید چیکار کنم ممنون

پاسخ شما : دوست عزیز قطعا پرنده های شما با هم سازگار نیستند و ماده شما هم تخم مستی گذاشته. پرنده های شما یا تفاوت سنیشون زیاده یا مراحل جفت کردن رو اصولی انجام ندادید. این سئوال رو من نباید جواب بدم بارها هم گفتم وقتی هیچ اطلاعاتی از شرایط پرنده شما ندارم نمیتونم به این موارد پاسخ بدم و خودتون باید به دنبال جواب سئوالتون بگردید و مشکل رو حل کنید.
با سپاس.


پوریا
شنبه 11 آبان 92 12:25
سلام بیتا خانوم شاید سوالم تکراری بود که پاسخ ندادید الان جوجه ام حدود17 روزشه طبق دستورات شماسرلاک گندم وشیر وبرنج وشیر بهش میدم (باسرنگ)دائما وقتی بیرون میارمش سروصدا میکنه توی این سن هویج پخته وسفیده تخم مرغ توی سرلاکش له کنم خوبه؟چون تجربه اول هست وشما باتجربه اید مزاحمتون میشم نگرانشم تغذیه اش بد نباشه .
پاسخ شما : دوست عزیز هر میوه یا سبزی و حبوبات و غلاتی که پخته بشه البته به صورت آب پز یا بخار پز و در میکسر له بشه و از صافی ردش کنید میتونید به سرلاکش اضافه کنید تا خود اون غذا رو به صورت سوپ رقیق بهش بدید. شما میتونید هویج، تخم مرغ، ذرت، گندم، لوبیا، کلم بروکلی، کدو حلوایی که الان هم فصلشه و حتی لبو به جوجه بدید البته به صورت پخته و میکس شده و از صافی رد شده مخصوصا حلیم گندم رو باید از صافی رد کنید چون پوسته های اون میتونه جوجه رو تلف کنه. از طرف دیگه انواع میوه جات مانند سیب و گلابی و خرمالو و خرما و موز رو هم میتونید به جوجه بدید اگر بپزید بهتره و با خیال راحت تری میتونید استفاده کنید. فقط دقت کنید وعده های غذایی کم باشه اما دفعات زیاد چون غذا در چینه دان نمیمونه و هضم میشه و جوجه به عفونت چینه دان مبتلا نمیشه. پس همیشه اندازه رو نگه دارید و جوجه رو از غذا خفه نکنید. اما توجه کنید به علت سرعت بالای رشد و نیازهای متابولیسمی جوجه تعداد دفعات غذا دهی باید زیاد باشه و جوجه گرسنه نمونه.
موفق باشید.


بهاره
پنجشنبه 9 آبان 92 10:10
سلام گلم
روز بخیر
میشه در خصوص چوب نشیمن گاه عروسها یکم اطلاعات بدین
شنیدم باید 2برابر پاهای عروس باشه طوری که پاهاشون بطور کامل نصف چوب رو بگیره
و جنس چوب هم بگین چی باشه
چوب گردوی عروس من یه ذره از پاهاش بزرگتر بوذ رقتم چوب بزرگتر گرفتم اما نخوابید
ضمنا داره یه ساله میشه
و نمیخوام چوبی بگیرم ک واسه سلامتی پاهاش ضرر داشته باشه
از راهنماییتون ممنون
پاسخ شما : دوست عزیزم 2 برابر بودن که فکر نکنم چون پرنده به سختی میتونه روی چنین چوبی بشینه مخصوصا برای جفتهای مولد پرنده باید بتونه محکم چوبو بگیره تا زمان جفتگیری از روی اون نیافته. به نظر من باید ضخامت چوب طوری باشه که پرنده بتونه 2 سوم اون رو در محاصره پنچه اش داشته باشه. چوبهای درخت که دارای گره هستند خیلی بهتر از چوبهای صیقلی شده است چون چوبهای صیقلی باعث ایجاد پینه کف پا در پرنده میشه. این رو هم همینجا تذکر بدم که چوب نشیمن و کلا قفس پرنده رو حتما حتما هفته ای 1 بار کامل بشورید و با 1 اسکاج که برای این کار فقط استفاده بشه کامل چوبهارو بشورید چون عفونت چشم که بسیار شایع هم است به خاطر مالیده شدن چشم پرنده به چوبهای کثیف ایجاد میشه و قطعا همه دوستان بارها و بارها دیدن که پرنده هاشون صورتشون و مخصوصا قسمت بینی و چشمشون رو به چوبها میمالن برای تمیز کردن.


ali
پنجشنبه 9 آبان 92 01:19
سلام بیتا جون.من چون تجربم کمه در رابطه با پرندگان و شما اینجور که فهمیدم تجربه داری.میخواستم در مورد میزان وفاداری و هوش عروس ها نسبت به صاحبشون بپرسم ازت.من در طول روز حداقل ۴ ساعت از وقتم رو دارم صرف (غذا دادن - شستن فضولات-صحبت کردن-بازی کردن-فیلم و آهنگ گذاشتن-تمرین سخنگویی و ...) با عروسم میکنم.سوالم اینه که آیا اینقدر هوش دارن که بهم وابسته بشن(مثل سگ یا گربه) و بهم علاقه پیدا کنن؟مثلا اگه از قفس بیرونش بیارم به سمتم بیاد؟دوستم داشته باشه؟ قدر این محبتامو بدونه و بفهمه که من بودم بهش غذا میدادم و مایحتاجشو فراهم میکردم .آیا همینطوری هستن یا من توقعم زیاده از این پرنده ی کوچیک؟ممنون
پاسخ شما : دوست عزیز هر موجودی که محبت ببینه اونرو متقابلا پاسخ میده فرقی هم نداره عروس هلندی باشه یا 1 گنجشک. در ضمن هر موجودی 1 شخصیت خاص داره و هیچ وقت میشه رفتار 1 پرنده از 1 گونه رو به همه اونها تعمیم داد. اما در کل عروسها از خانواده کاکادوها هستند و از لحاظ احساسی جزو وابسته ترینها به صاحبشون. اما همش به خود شما برمیگرده و باید اونرو تربیت کنید نه اینکه فکر کنید چون فقط بهش غذا میدید اون هر وقت بیاد بیرون قفس میاد رو شونتون. به قول گفتنی هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.


ابراهیم
07:43:08 نهم آبان 1392

با عرض سلام و احترام خدمت بی تا خانم
من یک جفت عروس هلندی دارم که تا چند روز پیش نر خیلی خوب آواز میخوند و هر دو حسابی سر حال بودن الان 4 روز هست که میبینم پائین قفس 5 الی 6 تا پر از دم و شاه پر ریخته به طوری که عروس نر یک بالش دیگه شاه پر نداره و الان دیگه نر مثا قبل اواز نمیخونه و بیشتر ساکته میخواستم بدونم که ریختن شاه پر و پر دم آیا آثار تولک رفتن پرنده است یا نه ؟ بقیه پر های بدن پرنده میشه گفت نریخته نمیدونم شاید هم اولشه که هنوز نریخته . لطفا من و راهنمایی کنید .

پاسخ شما : دوست عزیز در هر پرنده ای ممکنه پر ریزی از 1 ناحیه متفاوت شروع بشه و هیچ الگوی خاصی نداره. اگر انتهای پرها خونی نیست و بر اثر درگیری یا ضربه کنده نشده قطعا تو لک رفتند و 1-2 ماه طول خواهد کشید. در این مدت حتما کف ریا و بلوک معدنی در اختیارشون بگذارید همینطور سفیده تخم مرغ همراه با پوست اون تا نیازهای کلسیمی بدنشون تامین بشه و البته نور خورشید هم لازمه و دادن بادام و کلم بروکلی هم توصیه میشود.


مهدی
13:05:08 هشتم آبان 1392

سلام من الان دو سالی میشه که سه جفت عروس هلندی دیرم ولی نتونستم از اینها جوجه بگیرم
عروس های من کاملا با هم جفت هستن و جفت گیری هم میکنند و تخم هم میگذارند اما تخم هایشان باز نمیشود،تخم ها نطفه دار هستند طوریکه من تخمها رو بعد از سی روز برمیدارم و باز میکنم داخلش جوجه هست اما باز نمیشن
شرایط نگهداری رو هم براتون مینویسم ببینید مشکلشون چی هست:1.مشخصات قفس:60*40*70 2.مشخصات لانه:از جنس چوب 25*25*40 که کفشم خاک اره ریختم 3.از نظر تغذیه هم دانه های مرسوم به علاوه هفتگی یک بار تخم مرغ آبپز،ذرت آبپز،گشنیز،کاهو،هویچ رنده شده از کف دریا هم استفاده میکنم
در زمان تخمگذاری هم برای رطوبت از دستگاه بخور استفاده میکنم دمای اتاق هم همیشه 25 تا 28 درجه است
لطفا لطفا لطفا راهنماییم کنید ممنونم
کم کم دارم به خرافات که میگن به دست بعضیها پرنده نمیاد اعتقاد پیدا میکنم

پاسخ شما : دوست عزیز اگر تخمها نطفه داشتند دلیل خارج نشدن اونها میتونه عوامل زیر باشه:
1- ضعف نطفه ها باشه که منجر به مرگ جوجه داخل تخم میشه.
2- آلودگی محیط لانه توسط انواع باکتری ها و ویروسها مخصوصا چسبیدن مدفوع به تخم.
3- بیماری های داخلی جفت مانند برخی بیماری های ویروسی که باعث مرگ جنین میشه.
4- رطوبت کم و یا عکس اون رطوبت زیاد محیط که میتونه باعث مرگ جوجه در تخم بشه.
5- افت ناگهانی دمای محیط. و یا ناشی بودن جفت در نگهداری صحیح و خوابیدن بر روی تخمها.
و ...
 


pegah
17:54:08 ششم آبان 1392
خوردن قند
خسته نباشین.1سوال دارم.عروس من خیلی قند دوست داره به حدی که حسابی واسه خوردن قند بالا پایین می پره.از هر کسی که پرسیدم نمی دونست واسش خوبه یا ضرر داره.می شه شما راهنماییم کنین؟ خیلی می ترسم که واسش بد باشه جوریش بشه. راستی اینم بگم که عروسم هنوز 1ماهش تموم نشده با سرنگ بهش غذا میدم.
پاسخ شما : دوست عزیز همه جا میگن قند و شیرینی جات برای پرندگان بسیار بده چون اونها انسولین برای هضم قندهای مصنوعی در بدنشون ندارند. خود انسانها مگه کم به بیماری دیابت دچار میشن. لطفا به پرنده هاتون غذاهای مصنوعی و صنعتی به هیچ عنوان ندید.
اینجا براتون چند عکس میگذارم که مربوط به عروس شخصی است که به پرنده اش قند میداده و پرنده دچار دیابت شده و بیماریش به صورت زخمهای بسیار بدی در پای پرنده نمود کرده که دیگه راه درمانی هم نداره و پرنده رو تلف میکنه. پس خواهشا به عکسها با دقت نگاه کنید تا شاید کمی بیشتر به پرنده هاتون و تغذیه اونها توجه کنید.
حسن
پنجشنبه 2 آبان 92 23:02
بله پر دارن ببخشین .ولی با اینکه پرهاشو میکنه ولی ماده اجازه جفت گیری میده و باهم جفت گیری هم میکنن من موندم که با اینکه گفته شما از روی تجربه هست ویا علم چرا با اینکه ماده اجازه جفت گیری میده حتما ماده هم امادست که اجازه اینکارو میده پس چرا با ز نر پرهای پشت گردن و روی دم ویا زیر دمشو میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ شما : دوست عزیز این مورد شما یک بیماری محسوب میشه و متاسفانه در عروسها زیاد دیده میشه و از 1 ناهنجاری رفتاری شروع شده و به 1 عادت بدل میشه و هم در جفتها و هم در مورد جوجه ها دیده میشه و ممکنه هر 2 جفت هم به اون مبتلا بشن. و نمود اون هم به صورت کندن پرهای جفت و یا جوجه ها است. ابتدا به خاطر فقر کلسیم و مواد عالی شروع میشه و بعد به صورت 1 عادت درمیاد که نمیشه از سر پرنده انداخت و حتی گفته میشه جوجه هایی که والدینشون پرهاشونو میکنن وقتی جوجه دار شدن به همون کار دست میزنند.


تاریخ : جمعه 3 آبان 1392 | 12:00 ب.ظ | نویسنده : بی تا | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.