تبلیغات
همه چیز درباره‌ی عروس هلندی - پرسش و پاسخ 15


مهدی
جمعه 21 تیر 92 23:31
سلام بیتا خانم
از اینکه راهنمایی میکنید ممنون
دمای اتاقشون تقریبا 27-28 درجه است
اگه جداشون کنم احتمال اینکه ماده به تخمها و اگه جوجه بشن به جوجه ها رسیدگی نکنه؟
اگه با اسپری آب بپاشم روشون مشکلی نداره چون خودشون تو ظرف آب آبتنی نمیکنن؟
پاسخ شما : توجه داشته باشید که ضرب المثل 5 تا انگشت یکی نیستند برای تمام موجودات صادق است و نمیشه بر اساس تجربه با سایر پرنده ها موضوعی رو به همه اونها تامیم داد پس ماده میتونه هم نگهداری کنه و میتونه رها کنه تخم و جوجه هارو و این قابل پیش بینی نیست. در مورد اسپری کردن هم مشکلی ایجاد نمیکنه میتونه از مستیشون کم کنه و رطوبت لازم رو هم به تخمها برسونه.


کیمیا
جمعه 21 تیر 92 18:33
سلام بیتا جون خوبی؟
میخوام عروسم رو بیارم خونه باید پیاده برم مجبورم !!!!!!!بهتره توی راه توی کارتون باشه یا قفس مرسی از راهنمایی های شما
پاسخ شما : چون هوا گرمه بهتره بگذاریدش توی قفس من خودم یه سبد مخصوص حمل همستر دارم برای وقتی میخوام پرنده ام رو جایی ببرم خیلی هم براش راحته.


nasim
جمعه 21 تیر 92 17:53
سلام من عروس هلندی ام امروز صبح یهو مرد سالم و سر حال بود دلیلش چی میتونه باشه؟دارم دق میکنم.فقط از بهار یا رو دستم میومد و جفت گیری میکرد یا رو بالش روزی چند بار این عمل رو انجام میداد ممکنه از اون بوده باشه؟
پاسخ شما : دوست عزیز معمولا مرگ ناگهانی جفتهای بالغ تک در زمان مستی به سکته معروفه و ناگهانی است برای همینه که میگن وقتی پرنده بالغ میشه بهتره براش جفت بگیرید تا دچار سنکوپ نشه.


مهدی
جمعه 21 تیر 92 14:40
سلام و خسته نباشید
امروز روز 23 از اولین تخم میگذره،تخمها هیچکدوم باز نشدن امروز مجددا هم جفت گیری کردند
در مورد غذا هم تخمه آفتابگردان و تخم کتان وارزن به طور مداوم و ذرت آب پز و سفیده تخم مرغ و جعفری و هویچ هم براشون میذارم و برای رطوبت هم 2-3 تا پارچه خیس مرتبا نزدیک قفس میگذارم
پاسخ شما : دوست عزیز به خاطر گرمای هوا روزهای آخر دیگه روی تخمها نمیخوابن من وقتی جفتم رو برای فروش گذاشتم تخم داشتن و روش نمیخوابیدن فکر کردم تخمها خراب شده و نفرستادمشون ولی بعد دیدم توشون جوجه هست. لطفا فعلا به تخمها دست نزنید و براشون ظرف آب بگذارید تا آب تنی کنند الان اگر مجددا تخم هم بگذارند ممکنه به خاطر گرمای پیش رو خراب بشن و به جز اینکه خسته بشن هیچ فایده دیگه ای نداره براشون کاهو بگذارید 2 بار در هفته و اگر میتونید از هم جداشون کنید. اما تخمهارو فعلا برندارید چون خودش باعث دیرتر تخم کردنشون میشه.


دامون
پنجشنبه 20 تیر 92 11:11
سلامی مجددببخشید منظورم از شیر همون سرلاک بود که روزی دو سه بار میدم ولی موضوع اینکه رو یه پاش وایساده و اون پاش درد شدیدی تا حد فلجی داره چیه؟اخه پاش که ضربه ای نخورده تا اینطوری شه
پاسخ شما : دوست عزیزم من در این مورد نمیتونم کمکی بکنم بهتره سریعتر با 1 دامپزشک مشورت کنید شاید سرماخورده باشه و یا ...


دامون
پنجشنبه 20 تیر 92 08:39
سلام با عرض پوزش من یه جوجه عروس هلندی دارم که حدودا یک ماهش هست تا امروز خوب بودا ولی اخرین بار وقتی که بهش شیر دادم دیگه نتونست رو دو تا پاش وایسه و فقط الان رو یه پاش هست به طوری که اون پاشو از شدت درد نمی تونه زمین بذاره اخه جالب اینجاست که هیچ ضربه ای به پاش وارد نشده و تا قبل از شیر خوردن خوب بود
پاسخ شما : دوست عزیز منظور شما از شیر دادن به جوجه چیه؟ آیا منظورتون سرلاک است یا شیر پاستوریزه. اگه شیر خالی دادید که جوجه تون سردیش کرده هیچ وقت هیچ کس شیر رو خالی نمیده به پرنده شیری که برای پرنده در نظر گرفته میشه به صورت خالص برای مواقع خاص است و با خرما و عسل داده میشه. و اگر منظورتون سرلاک است که بالا نگه داشتن پاش هیچ ربطی به سرلاک خوردنش نداره و باید جای دیگه ای دنبال علتش باشید.


مسعود
چهارشنبه 19 تیر 92 21:58
با سلام
ایا پرهای پشت بدن و سر وگردن جوجه لوتینو که توسط والد نر کنده شده مجددا رشد خواهد کرد و درمان عارضه پرکنی جوجه توسط والدین چیه؟با تشکر
پاسخ شما : درمانی نداره و این بیشتر به صورت یک عادت و بیماری روحی است و جوجه هایی هم که پرهاشون کنده میشه در آینده با جوجه های خودشون همینکار رو میکنن و در برخی از جفتها این پرکنی از جوجه به جفت هم منتقل میشه یعنی پرنده پرکن شروع به کندن پرهای جفت خودش میکنه و این بیماری پیشرونده است یعنی بدتر میشه و حتی به حدی میرسه که پرنده مبادرت به کندن کرکهای جوجه های 1-2 روزه اش میکنه.


بهاره
چهارشنبه 19 تیر 92 11:32
سلام خانم بیتا پیرو راهنمایی شماپرنده ماده رو پس دادم واجازه انتخاب به نر دادم خیلی طول کشید وایشون زشت ترین ماده توی بازار رو انتخاب کردن!بسیارزشت صورتش پر از لک خاکستری ووحشی!از وقتی اومده نر نازشو میکشه آواز میخونه اماخانم محلش نمیذاره!آیاباید خیلی بهشون زمان داد؟زشتی ماده روی شکل جوجه خیلی موثره؟
پاسخ شما : دوست عزیزم در خاکستری ها فقط نرها صورتشون زرد میشه و ماده ها صورتشون خاکستریه. در مورد زشتی هم من تا به حال در بین حیوانات الخصوص پرندگان موجود زشت ندیدم به عمرم هر چه دیدم زیبا بودن اگه امکان داره عکسشو بگذارید تا ما هم پرنده زشت ببینیم.


علی
چهارشنبه 19 تیر 92 08:41
سلام من یه عروس ماده داشتم 50 روز پیش رفتم یه نر براش خریدم بعد یک ماه مادم 4 تا تخم گذاشته و نره همش رو تخما میخوابه ولی من تا به حال ندیدم با هم جفت گیری کنن در حالی که میگن روزی دو سه بار این کارو انجام میدن یکی از تخمهارو دو بار از لونه انداختن بیرون من گذاشتم سر جاش نمیدونم باید چیکار کنم لطفا" راهنماییم کنید
پاسخ شما : دوست عزیز جفتگیری معمولا صبح زود و شبها انجام میشه و به دور از چشم شما ولی هستند پرنده هایی که در هر ساعت و در شلوغی هم حتی جفتگیری میکنند. اگر لونه شون کوزه است این مشکل عادیه و بهتره براشون به فکر 1 لونه چوبی استاندارد باشید و اگر لونه چوبیه حتما درش در پایین قرار داره و با رفت و ۀمد تخم بیرون میافته وگرنه خودوشن به ندرت اینکار رو بکنن.
فعلا به تخمها دست نزنید و اگر زمان اولین تخم رو میدونید 21+8 روز باید برای درآمدن تخمها صبر کنید امیدوارم جوجه دار بشید.


Behnam
سه شنبه 18 تیر 92 23:26
سلام،اگه یادتون باشه 3تیر گفتم عروسم مریضه؛همون روز مرد؛هرچیم بهش داده بودم بالا اورده بود؛به 2نفر گفتم یکی گفت سرما خورده یکی گفت نیوکاسل داشته شما هم که گفتین سوء تغذیه؛واقعا چه دلیلی میتونه داشته باشه که یهو اینجوری بشه؟
پاسخ شما : دوست عزیزم دلایل زیاده و 1-2 تا نیست. هم عواملی که نام بردید و هم عوامل دیگه ای مانند بیماری های انگلی و عفونتهای مختلف میتونه باعث مرگ پرنده بشه. بهتره اگر دامپزشک در دسترس هست با مشاهده علائم هشدار پرندتون رو به دامپزشک متخصص پرندگان نشون بدید.
واقعا از مرگ پرندتون متاسفم و بیشتر از این متاسفم که نشد کاری براش کرد. انشالله این قبیل مسائل برای هیچ کس پیش نیاد.


مهدی
سه شنبه 18 تیر 92 18:07
با عرض سلام خدمت شما وتشکر از سایتتون
میخاستم بدونم وقتی عروس جوجه داره بعداز چند وقط دباره تخم میزاره
یک پرنده فروش به من گفت تا جوجه هاشو جدا نکنم تخم نمیزاره
میخاستم از تجربه شمااستفاده کنم . ممنون
پاسخ شما : این به شرایط بستگی داره ممکه جفتی جوجهاشم بزرگ بشن و جداکنید اما تا چند ماه بعد تخم نگذارن که به نظر من این جفت خوبیه اما جفتی هم هست که جوجه داره و جوجشم کوچیکه و دارن تغذیش میکنن اما باز هم تخم میگذاره و این جفت رو خودتون باید بهش استراحت بدید وگرنه از پا درمیان.


سه شنبه 18 تیر 92 12:21
سلام من 2 روزه یك عروس هلندی خریدم جوجه است از وقتی اوردم خونه از جاش تكون نمی خوره و صدا هم نداره سرش زیر تاجش كچله و روی بالهاش پر نداره دمش هم درازه مثل جوجه های شما نیست غذا هم باید بهش بدم سرلاك می خوره مشكلی نداره ممنون از راهنمایی شما
پاسخ شما : خیلی مراقبش باشید و به غذیه اش برسید سرلاک تنها در سن جوجه شما غذای مناسبی نیست به بخش بزرگ کردن جوجه بر اساس تجربه نگاهی باندازید.


کیمیا
سه شنبه 18 تیر 92 08:22
سلام بیتا جان وتشکر مجدد از سایت شما میشه بگید
توی پاسیون چه گل هایی میتوان نگه داشت که برای عروس ضرر نداشته باشه؟
ممنون از پاسخ های شما
پاسخ شما : تعداد زیادی از گلهای آپارتمانی سمی هستند و یکی از خطرناکترین اونها دیفن باخیا است که حتی میگن برای بچه کوچیک هم میتونه کشنده باشه در مورد بقیه اطلاعات زیادی ندارم و جسته و گریخته شنیده یا خونده ام و نمیتونم چیزی بگم اما در سایتهایی که درباره گیاهان آپارتمانی هست میتونید اطلاعات مفیدی پیدا کنید.


محمد
سه شنبه 18 تیر 92 00:39
ممنون که جواب سوالمو دادید.یه جفتن ولی من میخوام یکیشو بیارم.جوون.مادست.دستی هم هست میخوام ببینم خودش تنها رو بیارم یعنی از نر جدا بشه مشکلی نداره.چون نرش دستی نیست
پاسخ شما : دوست عزیز اگر جفتن اصلا نخریدشون چون طوطی های بزرگ منجمله عروسها خیلی وابسته به جفتشون هستند و حتی در صورت مرگ جفتشون احتمال تلف شدن جفت دیگر هم هست پس خودتون رو درگیر این مشکل نکنید پرنده ای که از جفتش جدا بشه اصلا پرنده دستی خوبی نخواهد شد.


شقایق
دوشنبه 17 تیر 92 23:49
سلام بیتا جون...خوبی؟
عزیزم دو سه روز پیش عکس عروسهامو بهت نشون دادم و گفتی یکیشون خاکستریه یکی هم ابلق سینامون...
از دیروز اینا سه بار جفتگیری کردن...ماده دمشو میده بالا و نر جفتگیری میکنه...ولی گفته بودی اینا هنوز کوچولو هستن...الان طبیعیه این رفتارشون؟ براشون لونه بزارم؟
پاسخ شما : عروسها در 8-9 ماهگی یعنی بعد از پرریزی اول اگر جفت داشته باشن جفت گیری میکنند ولی بندرت تخمی حاصل میشه چون بدن ماده قادر به تولید تخم نیست و یکی از مشکلات جفتگیری در سن کم برگشت تخم است و از لحاظ نطفه هم تخمها پوچ هستند. میتونید لونه بگذارید تا خدایی نکرده دچار تخم برگردان نشه اما منتظر جوجه نباشید. البته نمیگم 100% اما معمولا همه تخمها در سنین زیر 1.5 سالگی پوچ میشن.


شیرین
دوشنبه 17 تیر 92 16:15
سلام.من یه عروس نر دستی 4 ساله دارم که میاد رو دست آدم جفت گیری میکنه و ازش اسپرم خارج میشه.خیلی هم پرخاشگر و وحشی شده گاز میگیره و صبح و شب جیغای ممتد و بلند میکشه و ساکتم نمیشه.مدتی قبل یه ماده آوردم که جفتش بشه که 4-5 ماهه بود و الان حدودا 10 ماهشه و از اون موقع تا الان پیش هم بودن ولی نره اصلا باهاش خوب نیست کتکش میزنه.
پاسخ شما : دوست عزیزم شما از 1 پرنده بالغ انتظار دارید با 1 جوجه جفت بشه. این امکان نداره پرنده مادتون با این نر جفت نمیخوره باید یکیشون رو عوض کنید و این با خودتونه که چه تصمیمی بگیرید.اما بهتره به فکر پرنده هاتون هم باشید نرتون ممکنه ضعیف و بیمار بشه.


شیوا
دوشنبه 17 تیر 92 12:56
ببخشید بیتا جون من همش مزاحم میشم این جفت عروسام با هم صلح کردن صدا جیک جیکم جوجه میکنه بعضی اوقات فقط اینا از صبح بیرون نیومدن غذا بخورن نمیرن از گشنگی ؟ راستی بیشتر غذا چی بزارم حالا که جوجه دارن؟
پاسخ شما : نگران نباشید تا چند روز اول جوجه غذای زیادی نیاز نداره اما از 15 روزگی به بعدش مجبورید در روز چندبار ظرف غذاشونو مجددا پر کنید. سبزی جات و میوه جات تازه بهشون بدید و گندم خیس خورده و بلال و تخم مرغ آب پز هم از 15 روزگی جوجه به بعد بهش بدید تا دچار مشکل نشن.


همتا
دوشنبه 17 تیر 92 12:52
با سلام و ادب بیتا جون
مخواستم ببینم آیا برای هربار تخم کردن عروس یا کوتوله باید جفتگیری مجداد بکن یا یک بارجفتگیری کافی هست .باتشکر
پاسخ شما : دوست عزیز برای اینکه همه تخمها نطفه دار باشن هم عروسها و هم کوتوله ها تا وقتی آخرین تخم رو میگذارن در روز چندین بار جفتگیری میکنن 1 جفت گیری شاید از روی شیطنت و یا بازیگوشی باشه ولی تخم و جوجه ای به همراه نداشته باشه.


محمد
دوشنبه 17 تیر 92 11:52
سلام.من تازه میخوام عروس هلندی بگیرم خواستم ببینم دوتا باشن بهتره یا یکی.من خودم دوست دارم یکی باش که به خودم عادت کنه خواستم ببینم تنها باشه اشکال نداره؟
پاسخ شما : اگر بخواید دستی بشه و به حرف بیاد باید یه جوجه 2-3 ماهه بگیرید اما وقتی به سن بلوغ میرسن یعنی 2 سالگی بهتره براش جفت تهیه کنید نگران هم نباشید نه حرف زدن یادش میره و نه رابطش با شما بهم میخوره فقط کمرنگتر میشه کمی.


سحر
یکشنبه 16 تیر 92 23:41
سلام بیتا جون ببخشید مزاحم شدم جوجه مون چند روزه یه صداهایی از خودش در میاره همراه با او صدا سرشو هم مرتب تکون میده خیلی نگرانیم در ن مدفوش همچنان ابکی با توجه به اینکه به تغذیش کاملا میرسیم،با تشکر از شما
پاسخ شما : دوست عزیز کمی بیشتر توضیح بدید ممکنه دچار بیماری شده باشه مخصوصا که الان فصل نیوکاسله و من شنیدم مرغدارها دچارش شدن.


Shirin
یکشنبه 16 تیر 92 17:08
سلام
حدود شش روز پیششب بود و پرنده ام از تاریکی ترسید. بردمش یه جای روشن و نازش کردم تا آروم شد و دیگه تا صبح آروم بود.
ولی الان چند روزهآواز نمیخونه.قیافش به افسرده ها میخوره...ولی آب و غذا میخوره...افسرده شده یعنی؟ چیکارش کنم دوباره آواز بخونه و خوشحال باشه و شیطون بشه؟:( خیلی ناراحتم کرده اینجوری که شده...
پاسخ شما : عروسها در تاریکی دید خوبی ندارند برای همین با کوچکترین صدا یا حرک میترسن و خودشونو به در و دیوار قفس میکوبن حتی پرهاشونم کنده میشه و خون میافته و این موضوع تا چند روز روحیوشون رو به هم میریزه اما نگران نباشید خوب میشه.


سامان
یکشنبه 16 تیر 92 15:09
مگه نرها فقط آواز نمیخونن ؟رفتارش آخه کملا شبیه نر هاست! خاکستری صورتش هم داره کم کم زرد میشه.!
پاسخ شما : اگه اینطوره که پس نره و سنش 6-7 ماه است.


هنگامه
یکشنبه 16 تیر 92 13:40
بیتا جون سلام از فروشنده سوال كردم میگه چون عروسهات همسن نیستن با هم جفت نمیشن از طرفی هر دو شون رو دوست دارم وامكان تعویضشون نیست مخصوصا نره رو خیلی دوست دارم ممكنه به مرور بهم عادت كنن و جفت بشن چون دو هفته است كنار همند بگذارم یه چند ماه كنار هم باشن بعد برای دو سه روز جداشون كنم و دوباره كنار هم بزارمشون تا واسه هم دلتنگی كنن البته نره كنار ایینه اواز میخون و ناز میكنه ولی محل ماده نمیده اگه یه مدت بگذره و ماده پیر تر شه چی امكان باروری تخمش هست البته اگه جفت بشن یا ماده رو عوض كنم اگه یه ماده دیگه بگیرم و نرم دوباره قبولش نكنه چی چكار كنم ممنون از نظراتت
پاسخ شما : اگر کمی صبر کنید خودتون به پاسخ سئوالتون میرسید و وضعیت مشخص میشه اونوقت میتونید تصمیم بگیرید.


شیوا
یکشنبه 16 تیر 92 11:43
سلام دوست عزیز دیروز یکی از تخمای عروس هلندیام جوجه شد و هنوز 2 تا تخم دیگه مونده ولی از امروز صبح نرم همش مادمو میزنه نمیزاره تکون بخوره بره تو لونه میترسم بکشتشد خیلیم جیغ میکشن دلیلش چیه؟ راستی از کجا بفهمم به جوجه غذا میدن یا نه؟
پاسخ شما : از این قبیل دعواهای چند ساعته معمولا دیده میشه و جای نگرانی نیست مگر ایکه کار به 1-2 روز بکشه. جوجه اگر گرسنه باشه مدام ناله میکنه و وقتی سیر میشه میخوابه و وقتی والدین به جوجه غذا میدن جوجه هنگام خوردن غذا صدای چیک چیک درمیاره و اون هم مشخص میکنه که دارن به جوجه غذا میدن.


امیرحسین
یکشنبه 16 تیر 92 09:25
سلام
اگه میشه آدرس ایمیلتون رو بدین
تا عکس طوطیمو بذارم براتون
و بگین چند سالشه و نر هست یا ماده
پاسخ شما : دوست عزی سن از روی عکس مشخص نمیشه جنسیت هم تا اولین دوره پرریزی از ظاهر مشخص نمیشه عکسهارو لینکش رو همینجا قرار بدید.


شهره
یکشنبه 16 تیر 92 08:44
سلام بی تا عزیز،
عروس هلندی من اصلا علاقه ای به هیچ میوه ای نشان نمی ده. عاشق برنج(بدون نمك و روغن)،ذرت پخته و تخم مرغه. چكار كنم كه میوه هم بخوره؟؟
با سپاس

پاسخ شما : ظرف دانش رو صبح بردارید و به جاش براش میوه بگذارید تا مجبور به خوردن بشه و باز شب دانه اشو بگذارید. بعد از چند روز تشویق به خوردن میوه میشه البته عروسها بیشتر سبزی خوار هستند تا میوه خوار.تاریخ : یکشنبه 16 تیر 1392 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : بی تا | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.