تبلیغات
همه چیز درباره‌ی عروس هلندی - پرسش و پاسخ 6

طلا
جمعه 27 اردیبهشت 92 16:26
سلام بیتا جون
عروس‌های ما 25 روز روی تخم‌ها خوابیدن اما امروز که تخم‌ها رو کنترل کردیم فاقد نطفه هستند.
حالا باید چکار کنیم تخم‌ها رو خودمون برداریم یا صبر کنیم تا خودشون از روی تخم‌ها بلند شن؟
لطفا ابعاد یه لونه مناسب برای عروس‌ها رو هم بنویس.
ممنون.
پاسخ شما : سلام دوست عزیزم به تخمها فعلا دست نزنید چون ممکنه 1 نطفه داشته باشه و با برداشتن همون 1 جوجه هم از دست بره. و در مورد لونه هم انواع مختلفش در بازار موجوده با قیمتهای مناسب اگر کمی عمق داشته باشه خیلی بهتره و میتونید 25*25*30 بگیرید به این صورت که عرض و ارتفاع 25 و طول 30 باشه به خاطر دم بلند عروس تا نشکنه. کف لونه هم در قسمت کمی مانده به انتهای لانه 1 گودی با قطر 10-12 سانتیمتر نیازه برای اینکه تخمهارو در آن قرار بدهند تا بتونن کنار هم جمعشون کنند.
اگر تخمها هیچ کدوم نطفه نداره قطعا عروس نر شما کم سنه و قادر به بارور کردن تخمها نیست که این هم با مرور زمان و تغذیه مناسب درست میشه.


سمیرا
پنجشنبه 26 اردیبهشت 92 00:58
سلام دوستان
ی مشکلی واسه عروسم پیش اومده نمیدونم جرادوروزه وقتی مدفوع میکنه چه جوری بگم میچسبه بهش میمونه دم معقدش مشکل جیه
پاسخ شما : دوست عزیزم ما اینجا دامپزشک نداریم و به چنین سئوالاتی فقط در حد دانش و تجربه خودمون جواب میدیم و در مورد عروس شما پیشنهاد میدم با 1 دامپزشک مشورت کنید.علی
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 11:38
سلام.من 3ساله که عروس هلندی دارم.از بچگی بزرگش کردم.1 ساله که واسش زن گرفتم.سال پیش جفت گیری کردن و 4 تا تخم گذاشتن و 25 روز هم رو تخمها خوابیدن اما بعد از 25 روز تخم ها رو رها کردن و هیچکدام از تخم ها جوجه نشد.تخم هارو که برداشتم بعد از 1 هفته دوباره تخم کردن و دوباره همون اتفاق افتاد.امسال هم همینطور و الان برای بار چهارم تخم گذاشتن و نر رو تخما میخوابه اما بعد از چند روز تخم ها رو از کوزه بیرون میندازن و میفته کف قفس.تخم ها رو شکستم نطفه دارن.محبت میکنید اگه من رو راهنمایی کنید.طوطی نر خیلی دست آموزه و حرف میزنه اما ماده کمی غریبی میکنه.
پاسخ شما : دوست عزیز متاسفانه کوزه اصلا لانه مناسبی نیست و علاوه بر اون موارد زیادی باعث ترک تخمها توسط عروسها میشه که از اون مورد شپشه گذاشتن لانه و دمای نامناسب محیط و عدم احساس امنیت است. به نظر من مدتی بهشون استراحت بدید در مورد جای قفس دقت بیشتری بکنید و لانه رو هم تعویض کنید و 1 لانه چوبی مناسب برای اونها تهیه کنید و دقت کنید عروسها دوست دارند نر و ماده همزمان روی تخم بخوابند پس لانه باید اندازه مناسبی داشته باشد و کف آنرا هم با پوشال چوب بپوشانید و قسمتی را هم کمی گودتر کنید تا تخمها قل نخورند انشالله دور بعد جوجه خواهید داشت.نازی
چهارشنبه 25 اردیبهشت 92 21:36
سلام من یه عروس 14ماهه دارم روز سه شبه صبح رفت پشت پشتی تخم گذاشت البته جفت نداره تا شب رو تخمش خوابید میدونستیم که بدون ندفه جوجه نمیشه تخمو از زیرش برداشتیم امروز بعداظهر رفت زیر کابینت تخم گذاشت داستان چیه؟ ایا براش ضرر نداره تا چند تا میذاره ؟میگن از سر مستی هستش.چیکارکنم؟؟مدفوع میکنه مقعدش درد میگیره ایا طبیعی هستش؟
پاسخ شما : دوست عزیزم 1 سبدی چیزی براش بگذارید و تخمهاشو بگذارید داخل اون تا بره روشون بخوابه البته جای تاریک رو ترجیح میده اگه بتونی براش 1 لونه بگذاری خیلی بهتره. تخمهاشو برندارید بگذارید تا تخم کنه چون اگر بردارید باز هم تخم میکنه من خودم 1 عروس داشتم در 1 نوبت 11 تا تخم گذاشت از روی مستی و این باعث ضعیف شدن پرنده میشه پس تخمهاشو برندارید تا دوره تخمگذاری رو تمام کنه و بگذارید 10-15 روزی روشون بخوابه. تعداد تخمها هم از 3-8 تا متغییره اما گاهی بیشتر و کمتر هم میشه. در مورد درد هنگام مدفوع بعد از تخمگذاری تا حدودی طبیعیه...


صدف
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 21:55
ممنون عزیزم...اما من این دختره رو خیلی دوسش دارم...نگام كه می كنه دلم یه طوری می شه...آخه چطور بدمش بره :-(
تو خودت عروس ماده نمی خوای خانوم مهربون؟
پاسخ شما : دوست عزیزم متاسفانه من لازم ندارم. این رو هم بگم هر پرنده ای به خونه بیارید همینطوره و آدم بهشون وابسته میشه میتونید براش 1 جفت بگیرید و جوجه دار بشید اما اون هم دردسرهای خودش رو داره اما این رو هم بگم که خیلی هم شیرینه...


رضا م
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 23:38
مرسی
فقط با من اینطوریه.
ولی با داداشم خیلی راحته و اصلا اونو گاز نمیگیره.
پاسخ شما : پس باید ببینید خواسته یا ناخواسته کجا اذیتش کردید که اینطور عکس العمل نشون میده.


صدف
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 18:50
یه سوال دیگه :-)
من حالا كه یه عروس ماده دارم ، اگر بخوام یه جوجه بگیرم كه از اول دستی و رام بزرگش كنم ، چطوری باید نگهداریشون كنم؟ جدا از هم؟
بعد جوجه هه اگه بزرگ شد دیدم پسره ، بزارمشون تو یه قفس دردسر نمی شه؟ ماده باشه چی؟
كلا چطوری می شه جلو جفت گیریشون رو گرفت؟
پاسخ شما : دوست عزیزم بهتره عروس ماده تون رو بدید و 1 جوجه 2 ماهه بگیرید که تازه دون خور شده باشه و تربیتش کنید اونوقته که نر یا ماده اگر خوب باهاش کارکنید به حرف میاد و شیرینکاری هم یاد میگیره.


رضا م
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 18:41
دستتون درد نکنه. طوطی من 4 ماهشه. وقتی میخواد پراشو بریزه اینطوری نمیشه؟
نمیتونه یکی از عوامل پرخاشگری باشه؟
پاسخ شما : اگر 4 ماهشه ممکنه یا بیمار باشه که اونرو اینطور بی طاقت کرده و یا در نبود شما از کسی اراحت شده باشه چون این مورد میتونه تا مدتی با پرنده همراه باشه.


samy
سه شنبه 24 اردیبهشت 92 13:57
باسلام نر وایت فیس و ماده لیتینو دارم چهارماهه که داخل یک قفسند بعضی وقتها که داخ خونه میارم ماده سر نرو نوازش میکنه ولی اکثر وقتها نر اونو چون تمکین نمیکنه میزنه .تو دوتا قفس اونارو جدا کردم بعد از چند روز نر پرهای شیره وجوان خودشو میکند وخیلی برای هم بیقراری میکردن لطفا بگید چکارکنم اونا جفت بشن ممنونم از راهنمایتون.
پاسخ شما : با سلام.
دوست عزیزم چرا فکر میکنید جفت نیستند. اگر نر برای ماده قلدری میکنه طبیعیه اگر غیر این باشه یعنی ماده نر رو بزنه اون وقته که باید به فکر چاره باشید. اونهارو کنار هم بگذارید در 1 قفس و فقط صبر پیشه کنید چون هر وقت آمادگیشو داشته باشن جفت گیری میکنند و تخم میگذارند. متاسفانه اکثر دوستان فکر میکنند تنها جفتگیریه که جفت شدن یک جف رو نشون میده اما اصلا اینطور نیست جفت میتونه جفتگیری نکنن و با هم جفت باشند پس فقط صبر کنسد.


رضا م
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 23:11
سلام و خسته نباشید.
طوطی من چند روزه خیلی عصبی شده. وقتی میاد رو دست. همش دست و گاز میگیره. از چیه که اینطوری عصبی شده؟
پاسخ شما : دوست عزیز یا مشکلی داره مثلا دردی چیزی و چون نمیتونه اونرو بیان کنه اینطوری عکس العمل نشون میده و یا داره بالغ میشه که اون هم باعث پرخاشگری پرنده میشه.


شیوا
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 20:05
سلام بیتا جون من یک ماه پیش برای ذخترم یک عروس سه ماهه خریدم ولی در این یک ماه اصلا نتونستیم باهاش ارتباط برقرار کنیم ناگفته نماند که بی تجربه هم هستیم ولی فکر میکنم یکم افسرده و بی تحرکه میخوایم باهاش بازی کنیم ولی فقط فرار میکنه ونوک میزنه چجوری باهاش ارتباط برقرار کنیم که نترسه؟مرسی ازاینکه وقت برامون میگذارین
پاسخ شما : دوست گلم عروسها مخصوصا ماده ه بسیار کم تحرک هستند و زمان زیادی رو در جایی میشینن و به پرآرایی میپردازن و زیاد اهل جنب و جوش نیستن حتی وقتی بیرون از قفسشون هستند فقط روی اون میشینن تنها چیزی هم که میتونه برای زمانی کوتاه اونها رو به تحرک واداره خوردن غذا و بازی کردن با اسباب بازی های رنگیه که اون هم بیشتر از 15 دقیقه طول نمیکشه.
1 نکته مهم دیگه هم اینکه شما از کجا میگید عروستون 3 ماهه است آیا از پرورش دهنده خانگی خریدید یا مغازه دار. اگه از مغازه دار گرفتید زیاد به حرفشون اعتماد نکنید.


اورژانسی
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 19:58
سلام خسته نباشید من یه عروس یک ساله دارم حدود 7 ماهه پیش یه مریضی باهاشه عروس من قبلا روزی یکی دو بار دمش طرف مقعدش و میاورد بابا و دور خودش از درد میچرخید از50 ثانیه تا یک دقیقه بود ما چند بار بردیمش دامپزشکی یکی گفت چند روز دیگه میمیره یکی گفت نیوکاسل داره و از این حرفا و دارو تجویز میکردن ما تو این چند ماه بهش دادیم ولی حالش خوب نشده همون درد باهاش تو این چند روز اخیر دردش بیشتر شده بیشتر دمشو میاره بالا ولی دیگه دور خودش نمیچرخه همش میخواد مارو بزنه دنبالمون میکنه میزنمون جدیدا مدفوش دیر به دیر میاداز زور درد مدفوع نمیکنه. و بعضی موقع ها وقتی مدفوع میکنه از درد جیغ میزنه لطفا یه دارو معرفی کنید مدفوش بعضی موقع ها سبز ابکی هست اسهال نیست یه جور دیگست فکر میکنم مشکل روده ای داشته باشه نظر شما چیست دامپزشکی چیزی نمیفهمه...
پاسخ شما : دوست نازنینم من دامپزشک یستم و با چنین موردی هم برخورد نداشتم و متاسفانه هیچ کمکی از من در این زمینه برنمیاد فقط اینرو میگذارم روی صفحه تا اگر کسی از دوستان اطلاعاتی در این باره داره لطف کنه و با ما به اشتراک بگذاره.
پاینده باشید.saeed
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 16:20
لام خسته نباشید. ممنون از این همه راهنمایی عالی
می خاستم بدونم کشیدن پر عروس مپل کفتر است یا نه؟ اصل اگه پر بکشیم باز در میاره یا نه؟
و ایا میتونم تعلیمش بدم که تو محیط ازاد پرواز کنه و برگرده؟ اصلا توانایی مسیر یابی داره ؟
پاسخ شما : دوست عزیز عروس کبوتر نیست درسته که پرهاش بعد از کشیدن در میاد ولی اون کار شما رو هیچ وقت فراموش نمیکنه و دیگه اون پرنده رامی که میخواهید نخواهد شد.
از طرف دیگه عروسها قدرت جهت یابی مثل کبوتر ندارند چون بهش نیازی ندارن و در طبیعت هم قلمرو مشخصی دارند که اونرو ترک نمیکنند تقریبا همه طوطی ها همینطورند.ECMN
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 15:46
با سلام
مجددا چند تا سوال برای من بوجود اومد
1- شما فرمودید من همون غذاهای مجاز رو به پرندم بدم ، این یعنی شیر و بیسکوئت مجاز نیست ؟
2- خوب بالاخره تخصص و تجربه از جایی باید شروه بشه که من هم میخواد تجربه کنم
پاسخ شما : دوست عزیزم بعضی وقتها ممکنه شما به کاری اعتقاد یا اعتماد نداشته باشید و با اکراه انجامش بدید و همین میتونه شما رو با شکست مواجه کنه. من خیلی مطالعه کردم و عاشق پرنده هام هستم و کاری نمیکنم راشون ضرر داشته باشه از طرف دیگه به کاری که میکنم اعتقاد دارم و هیچ وقت هم مشکلی پیش نمیاد چون همه چیز حساب شده و به اندازه است. من خیلی هارو دیدم که با سرلاکهای معروف طوطی جوجه هاشون رو تغذیه میکنن اما جوجشون میمیره آیا مشکل از سرلاکه. نه مشکل از اون شخصه بعضی کارها صبر و دقت و ظرافت لازم داره و اگر نباشه کار درست پیش نمیره برای همین گفتم اگر 2 دل هستید و اعتقادی به این مورد نداریدی بهتره خودتون رو با اون درگیر نکنید چون حتی اگه پرندتون بر اثر حادثه هم بمیره ممکنه فکر کنید به خاطر این غذاها بوده و خودتون رو مقصر بدونید و از طرف دیگه این روش رو نفی کنید.
موفق باشید.


niloofar
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 02:35
بیتا جون شما گفتید جوجه باید رطوبت کافی رو داشته باشه تا از تخم به راحتی بیرون بیاد. یعنی باید عروسامو حمام کنم؟اگه ظرف گذاشتمو حمام نکردن چیکار کنم؟
پاسخ شما : عزیزم اگه عروسهاتون براشون از ظرف آب های کاسه ای استفاده کنید خودشون هر وقت لازم دیدن سینشونو تو آب خیس میکنن و میرن روی تخمها.


niloofar
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 02:20
سلام عزیزم.به خاطر همه ی راهنمائیهات ممنونم.
بیتا جون عروس مادم 4تا تخم گذاشت.تخم آخریشو به جای این که 2روز طول بکشه بعد از 3روز گذاشت قبل از اینکه تخم آخرشو بگذاره به دکتر دامپزشک گفتم.ایشون گفتن اگه تخم گیر کرده باشه در میارن.سئوالم اینه که این کار ضرری به پرنده ها نمیزنه؟
ببخش همش مزاحمت میشم.مرسی
پاسخ شما : تخمو در نمیارن فقط کافیه چربش کنی و اگر در نیامد اونوقته که ممکنه جراحی نیاز بشه و ریسکش دیگه 50 به 50 است چون تخم در نیاد هم پرنده میمیره جراحی هم موفق نباشه میمیره.


عاطفه
دوشنبه 23 اردیبهشت 92 00:54
سلام
هیچکی درد بچه ام نفهمید
هیچکی نتونست کمکش کنه
تمام اونایی ک تحربه مدرک تحصیلش داشتن نتونستن کمک کنن
خودش تنهایی میارزه کرد تا لحظه آخر تا موقعی ک دیگه جونی تو بدنش نموند و من با خاطراتش تنها گذاشت....
دو روز کارم گریه اس ولی فایده نداره میگن راحت شد ولی من چییی؟؟؟
پاسخ شما : دوست عزیزم خیلی متاسفم هر چند که فایده ای نداره تاسف من فقط امیدوارم روزی برسه که ما هم کلنیک های دامپزشکی مجهز در همه شهرامون داشته باشیم.


EC
یکشنبه 22 اردیبهشت 92 15:40
سلام
خوب الان برای من یه سوال پیش اومد
بالاخره ما میتونیم شیر بدیم یا نه ؟
یعنی من میتونم به طوطی خودم به طور مستقیم شیر بدم ؟
پاسخ شما : شیر رو به همراه بیسکویت پرورش دهندگان برای مولدین میدن تا جوجشون رو با اون تغذیه کنند. شما همون غذاهای مجاز رو به طوطی خودتون بدید بهتره چون هر کاری تخصص و تجربه خودش رو نیاز داره.


آزیتا
شنبه 21 اردیبهشت 92 20:15
با سلام
میخواستم بپرسم که بهترین شیوه واسه حموم دادن عروس چی هست؟
من میترسم عروسمو حموم کنم.با اینکه میدونم واجبه واسش
می ترسم سردش بشه
دمای اتاقمون 24 درجه هس؟
با چه آبی حموم کنم
بعدش با حوله خشک کنمش
اگه ازسشوار ترسید چی؟
واااای
کلی نگرانی دارم
تو رو خدا کمک کنین دوست عزیزم
پاسخ شما : دوست عزیزم نگرانی شما بی مورده براش ظرف آب ولرم بگذارید خودش حمام میکنه و از سشوار هم ترسی نداره فقط مواظب باشید نسوزه.
اگر هم ظرف آبو قبول نکرد با آب پاش آب بروش اسپری کنید فقط مراقب باشید به داخل بینی و چشمش نره.


تاریخ : دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 | 12:29 ب.ظ | نویسنده : بی تا | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.