تبلیغات
همه چیز درباره‌ی عروس هلندی - تغذیه جوجه های گوشتی بر اساس تجربه ...
با سلام به همه دوستان عزیز. میخوام اینجا بزرگ کردن جوجه پرنده گان و طوطی رو بر اساس تجربیات 5-6 ساله خودم بگذارم البته میدونم که موافقان و مخالفانی خواهد داشت مخصوصا افرادی که بیشتر تکیشون بر اساس نوشته های سایت های خارجیه اما من تا به حال بیش از 50 جوجه رو در طی این سالها بزرگ کردم و خوشبختانه تلفاتی نداشتم و همشون هم سالم و سلامتن و حتی بعضی هاشون جوجه هم دادن و خداروشکر مشکلی نداشتن و ندارن...
من با این غذا ها هم جوجه فنچ هم عروس و هم مرغ عشق و ملنگو رو بزرگ کردم پس میشه گفت میتونیم برای همه پرنده ها استفاده کنیم اما ممکنه باشند پرندگانی که حساسیت هم نشون بدن به این غذاها که من تا به حال نداشتم اما همیشه استثناء وجود داره...
تقریبا 5 سال پیش من 1 عروس داشتم که خیلی بد شده بود و پر جوجه هاشو وقتی شروع به رشد میکرد میکند و 1 عروس هم داشتم که مادر و پدر بدی بودن و جوجه های تازه به دنیا اومده رو غذا نمیدادن تا بمیرن و من خیلی به خاطر جوجه ها ناراحت بودم. بعد از مدتی مطالعه تصمیم گرفتم خودم جوجه هارو بزرگ کنم اگر باز با این مورد مواجه شدم و برای شروع جوجه های عروس پرکنم رو که تقریبا 30 روزه بودن رو از پدر و مادرشون جدا کردم و سفارش 1 بسته سرلاک مخصوص طوطی از اینترنت دادم. وقتی به دستم رسید سرلاک گوله های بزرگی شده بود و سفت تاریخ انقضایش گذشته بود و من مونده بودم با 3 تا جوجه گرسنه که مادرشون با بی رحمی اونها رو خونین و مالین میکرد. به داروخانه رفتم و درمورد سرلاکهای نوزادان پرس و جو کردم و متصدی داروخانه سرلاک نستل مخصوص نوزادان رو به من پیشنهاد داد ( برنج به همراه شیر ) بسیار لطیفه و برای نوزادان استفاده میشه من هم آوردم و شروع کردم به استفاده که جوجه هام شدیدا ازش استقبال کردن و خیلی هم خوب بزرگ شدن من حتی جوجه های 1-2 روزه رو هم باهاش غذا دادم و مشکلی نداشته.
در مرحله بعد وقتی جوجه ها بزرگتر شدن براشون سرلاک گندم و موز به همراه شیر گرفتم که مقدار بسیار کمی ویتامین داره و به رشد خوب اونها بسیار کمک میکنه. من حتی همین الان هم جوجه های هانی رو کمکی سرلاک میدم تا بهتر رشد کنن.
دقت کنید اگر تغذیه جوجه خوب نباشه بدنش پوک میشه و اگر تا 6 ماهگی درمان نشه همونطور باقی میمونه و هیچ وقت بدنی قوی نخواد داشت و مستعد بیماری است.
با بزرگتر شدن جوجه ها من غذا براشون میپزم که شامل انواع حبوبات و غلات پخته شده ، ذرت و نخود فرنگی و هویج و سیب زمینی پخته و تخم مرغ میباشد. دقت کنید که حبوبات و غلات همچنین ذرت و نخود فرنگی رو باید پوستش رو بگیرید وگرنه باعث تلف شدن جوجوتون میشید.سپس اونهارو نرم کوبیده و با کمی آب جوشانده نیم گرم مخلوط کنید ( دوستان عزیز حتما توجه کنید غذای جوجه ها باید نیم گرم باشد چون غذای سرد دیرتر هضم میشه و باعث افت دمای بدن جوجه و مرگ اون میشه حتی غذایی رو که پدر و مادر جوجه به اون میدن گرم است من یک بار که جوجه در دستم بود و مادرش به او غذا میداد اینرا فهمیدم چون کمی از غذایی را که مادر برای جوجه اش بالاآورد روی دست من ریخت .)
1 نکته مهم هم بگویم که درمان است. جوجه هایی که در چینه دانشان هوا جمع میشود ( که تشخیص آن بسیار هم ساده است چینه جوجه متورم است اما شفاف است و داخلش خالی میباشد که علت آن هم ماندن غذا در چینه و هضم نشدن آن است که تخمیر شده و تولید گاز میکند و یکی از علل شایع مرگ جوجه هاست وقتی با دست تغذیه میشوند.) بهترین راه درمان آن دادن چند قطره آب نیمگرم به جوجه است خواهید دید که در ظرف چند ثانیه گرمای آب باعث خروج گاز از چینه جوجه میشود. درضمن غذاهای مانده و سفت شده هم با همین روش هضم میشوند و اگر نه چند قطره آب لیموی تازه به آب نیم گرم اضافه کرده و به جوجه تان بدهید تا غذاهای فاسد شده هضم و دفع شوند.
به سرلاک جوجه های بالای 30 روز میشود موز نرم شده یا هویج پخته شده و سیب رنده شده و زرده و سفیده تخم مرغ پخته شده به میزان کم اضافه کرد. دوستان عزیزم دقت کنند میوه هایی که در مجاورت هوا اکسید شده و سیاه میشوند مانند سیب و موز را به میزانی تهیه کنید که خورده شود و باقی نماند.
1 نکته ضروری دیگر هم اینکه مصرف ویتامین در جوجه های زیر 3 ماه باعث مرگ آنها میشود مانند شخصی که دوپینگ کرده اما ماده انرژی زای مصرف شده نسوزد و در بدنش بماند که باعث شوک شده و منجر به مرگ شخص میشود.
و اما برویم بر سر نحوه غذا دادن. من استفاده از سرنگ را پیشنهاد نمیدهم برای جوجه های گوشتی اما در مورد جوجه های زیر 20 روز از سرنگ استفاده میکنم و همینطور جوجه های فنچ و مرغ عشق. بهترین وسیله برای جوجه های بالای 20 روز قاشق های پلاستیکی بستنی خوری است که گود میباشند و معمولا همراه بستنی هایی که از مغازه هایی که دستگاه بستنی دارند خرید میکنیم میباشند و یا قاشق های مرباخوری که کوچکتر از قاشق چایخوری هستند.
و اما اصلی ترین بخش تهیه سرلاک است. ابتدا آب را جوش میاوریم و میگذاریم کمی خنک شود سپس نصف قاشق مرباخوری سرلاک داخل 1 نعلبکی ریخته و 1 قاشق مرباخوری آب به آن اضافه میکنیم و کمی هم میزنیم. غلظت آن بسیار مهم است نه باید شل باشد به صورتی که وقتی قاشق را سرازیر میکنیم از قاشق به سرعت خارج شود و نه آنقدر سفت باشد که در قاشق باقی بماند. به مرور زمان کاملا متوجه غلظت لازم میشوید. این میزانی را که گفتم برای 1 وعده غذای جوجه 10-15 روزه میباشد.
نکته بسیار مهم. توجه کنید که جوجه نمیداند چه مقدار باید غذا بخورد و این ما هستیم که باید دقت کنیم. بهتر است در برای هر بار غذا دادن صبر کنیم تا غذای وعده قبلی از چینه دان خارج شود و چینه تا حدودی حالت چروک به خودش بگیرد و غذا را نیز به میزانی بدهیم که چینه متورم نشود بلکه در حد نرمال باشد و حتی اگر کمی از آن خالی بماند خیلی بهتر اسد.
در مورد تعداد دفعات تغذیه برای جوجه تا 20 روزگی در 24 ساعت لازم است 10 وعده غذایی داده شود. شما حتی باید نیمه شب بلند شودید و به جوجه غذا دهید وگرنه صبح با جسد خشک شده جوجه تان مواجه میشوید و برای جوجه های بزرگتر دفعات کمتر اما میزان غذا بیشتر میشود.
این را هم بگویم که جوجه شما خود به خود دانه خور نمیشود مگر اینکه مادر و پدرش به او آموزش دهند و گرنه شما مسئول آموزشش هستید. از 2 ماه به بعد در عروسها باید ارزن و تخم کتان در اختیار جوجه بگذارید تا با آن بازی کند و وعده های غذا را فاصله بیشتری بدهید تا جوجه به خاطر گرسنگی به غذا خوردن تشویق شود و مهمتر از آن این است که در اوایل تخمه و ارزن پوست کنده در اختیارش بگذارید و بعد تخمه را در حالی که کمی پوستش را شکسته اید تا بتواند راحت تر بشکند.
فراموش نکنید تنوع غذایی در دوران جوجگی باعث میشود جوجه شما خوش خوراک بار بیاید وگرنه مانند اکثر پرندگان بالغ تنها به خوردن تخمه و ارزن اکتفا خواهد کرد.
در غذاهای پخته میتوانید از انواع میوه و سبزی هم استفاده کنید همچنین فلفل دلمه ای و فلفل تند ( من ابتدا فکر میکردم برای پرنده ضرر دارد اما بعد با مطالعه متوجه شدم پرزهای چشایی پرنده تندی فلفل را حس نمیکند و برایشان مفید است. ) و به یاد داشته باشید پرندگان ما در قفس به غذاهای متنوع کمتر دسترسی دارند و این وظیفه ماست که نیازهایشان را تامین کنیم.
تخم مرع در هفته 1 بار 1/4 لازم است و دادن ماست و کشک کم نمک هم بسیار مفید است همچنین عسل به همراه بسکویت ساقه طلای. خود من به سرلاکها عسل اضافه میکنم اما برای جوجه های بالای 25 روز پودر پسته و بادام و گردو هم اضافه میکنم و حتی خرمای رطبی شسته شده و نرم شده.
حتی شیر بسیار مفید است با اینکه اکثرا با آن مخالفند اما بدانید تنها گاهی در بعضی پرندگان حساسیت ایجاد میکند و مزارع پرورش معروف طوطی سانان از شیر و بسکویت برای جفتهای جوجه دار خود همراه عسل استفاده میکنند.
این بود بخشی از تجربیات من خوشحال میشوم سایر دوستان هم در این بخش تجربیاتشان را با من و دیگر دوستان به اشتراک بگذارند.
پاینده باشید.

این هم سرلاکهایی که من استفاده میکنم البته برای جوجه ملنگویم وقتی 3 ماهه بود سرلاک خرما گرفتم که داخل آن تکه های ریز خرما داشت و بسیار استقبال کرد.

                                                            

کپی برداری تنها با ذکر منبع امکان پذیر است...


تاریخ : سه شنبه 6 فروردین 1392 | 02:55 ب.ظ | نویسنده : بی تا | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.