تبلیغات
همه چیز درباره‌ی عروس هلندی - آموزش جفت کردن عروس هلندی

با سلام خدمت تمامی دوستان علاقه مند به عروس هلندی.
متاسفانه اکثر دوستان با وجود علاقه به تکثیر و پرورش عروس هلندی در این زمینه نتوانستند موفقیت لازم رو بدست بیارن برای همین میخواهم اینجا تجربه 5 سال کار با عروس رو با دوستان عزیزم شریک بشم و ممنون میشم سایر دوستانی که در این زمینه تجربیاتی دارند تجربشون رو با ما به اشتراک بگذارند تا همگی از آنها استفاده کنیم.

اول از همه من خودم به شخصه تا به حال عروس جفت نخریدم چون محدود کننده است و ممکنه اونچه از پرنده مورد نظر میخواهید در اون جفت موجود پیدا نکنید. مثلا رنگ بندی جفتها برای من همیشه مهم بوده برای همین نر و ماده مورد نظر رو تهیه و سپس اونها رو جفت میاندازم.
اینجا باید استثنایی را مطرح کنم آن هم اینکه ممکن است برای جفت کردن مجبور به تعویض شوید مثلا این عروس ماده لوتینویی که من هم اکنون دارم 3 نر عوض کرد تا جفت خورد. 2 نر اول را نپذیرفت و از آنها فرار میکرد ولی نر سوم را سریع قبول کرد و به نوازش یکدیگر پرداختند و جفت خوردند.

مراحل جفت انداختن عروس هلندی.

1- داشتن نر و ماده آماده برای جفت انداختن. توجه کنید که عروس هلندی 20-24 ماهگی بالغ میشوند. مغازه دارها میگویند 6-8 ماهگی اما بشنوید و باور نکنید. عروسهایی که من داشتم هرچند زیر این سن جفت خوردند ولی تخمها همگی پوچ میشد و از جوجه خبری نبود چون بدن پرنده توانایی ساخت نطفه را نداشت. پس حتما توجه کنید پرنده بالغ و مست تهیه کنید. { عروسهای بالغ به علت ترشح هرمونهای جنسی بدنی درشت و تو پر دارند، تاج آنها بلند است و در صورت خود پرهای نارنجی پراکنده ای دارند که نشان دهنده ترشح هرمونهای جنسی است. نرها آواز صافی میخوانند جوجه ها هم میخوانند اما صدایشان خش دار است. ماده ها صدای جیر جیر مانندی از خود در میاوردند که نشان دهنده آمادگی برای جفت گیری است و بدن خود را به جلو خم میکنند.}

2- آماده کردن نر و ماده برای پذیرش یکدیگر. توجه کنید وقتی نر و ماده مناسب را خریداری نمودید آنها را در 2 قفس جداگانه به مدت 1-2 هفته و گاهی بیشتر نگهداری کنید به صورتی که یکدیگر را نبینند اما صدای هم را بشنوند. تقریبا در هفته دوم شروع میکنند به صدای یکدیگر پاسخ دادن و به راحتی میتوانید اینرا تشخیص دهید این عمل آنها به شکلی است که گویی با هم صحبت میکنند و اگر یکی جواب ندهد دیگری بیتابی خواهد کرد.

3- مهیا کردن قفس و لانه. دقت کنید که قفس تکثیر باید بزرگ و جادار باشد و بهتر است بتوانید لانه را در خارج آن نصب کنید. لانه باید بزرگ و جادار باشد چون عروسها عادت دارند هر 2 بر روی تخمها میخوابند به این صورت که تخمها را بین خودشان تقصیم میکنند مثلا نر 2 عدد و ماده نیز 2 عدد از تخمها را به زیر خود گرفته و روی آن میخوابند. کف لونه را هم چیزی قرار بدهید که به راحتی قابل تعویض یا تمیز کردن باشد. { من به شخصه در کف لانه فوم میگذارم و وسط آنرا کمی گود میکنم و بر روی آن از دستمال سفره های پارچه ای استفاده میکنم و بعد از تولد جوجه ها هر 2 روز دستمال را تعویض میکنم تا لانه همیشه تمیز بماند. }

4- بعد از آماده کردن قفس و لانه ابتدا پرنده نر را به قفس منتقل کنید و بگذارید 1-2 روز تنها بماند تا به خانه و قفس عادت کند و بعد پرنده ماده را نیز به قفس انتقال دهید و شروع به تغذیه مناسب کنید. گشنیز سرشار از ویتامین - ای- است و باعث نطفه دار شدن تخمها میشود البته قطره avisol vitamin A-D3-E-C بهترین گزینه است و باعث میشود همه تخمها نطفه داشته باشند. کف دریا و استفاده از قرص های جوشان کلسیم + d نیز توصیه میشود و من استفاده میکنم و 1/4 در ظرف آب پرنده میریزم هفته ای 1 بار در زمان تخمگذاری و پر ریزی و بزرگ کردن جوجه ها بسیار لازم است استفاده از 7 تخم و تخمه آفتاب گردان هم ادامه داشته و میوه و سبزی تازه نیز فراموش نشود و هفته ای 1 بار تخم مرغ { 1 تخم مرغ را آب پز کنید و سفیده آنرا کامل رنده کرده و زرده هم به میزان 1/6 رنده کرده و در ظرف برایشان بگذارید } من به شخصه همیشه تخم مرغ را میدهم در مواقع غیر تخم و بچه ماهی 1-2 عدد.

5- زیرنظر گرفتن جفت. پرنده ها را به مدت 1 هفته زیر نظر بگیرید و ببینید آیا یکدیگر را نوازش و تیمار میکنند اگر چنین بود بدانید جفت یکدیگر را پذیرفته اند و حال باید منتظر جفتگیری و انشاله جوجه دارشدن آنها باشید.

با آرزوی موفقیت همه دوستان.

این خلاصه ای بود که فکر میکنم بتواند برای شروع دوستان را تا حدودی راهنمایی کند خوشحال میشوم سایر دوستان هم تجربیاتشان را مطرح کنند و اگر هم جای سئوالی باقی مانده لطفا مطرح کنید تا من و سایر عزیزان اگر بتوانیم پاسخگو باشیم.
همواره شاد و سربلند باشید.


تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391 | 02:50 ب.ظ | نویسنده : بی تا | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.